RADY
Jaký je rozdíl mezi studenou pěnou a molitanem?
Studená pěna je vlastně vylepšená verze molitanu. Zatímco molitan se vyrábí litím za tepla, studená pěna se vyrábí při nízké teplotě za pomoci chemických reakcí, tím pádem je její pružnost a odolnost mnohem lepší.
Struktura matrací ze studené pěny se nejvíce podobá molitanu, avšak studená pěna si svůj tvar dokáže udržet mnohem déle, díky různým přísadám používaným při jejich výrobě. To je příčinou toho, že studená pěna se stala jednou z nejžádanějších surovin při výrobě matrací.
Studená pěna nebo pružinová matrace?
Rozdíl mezi nimi musíme hledat v našich individuálních potřebách, a podle toho se vyplatí rozhodnout pro jeden nebo druhý typ. Oba typy matrací se liší, každému poskytuje daný matraci jiný pocit komfortu, ať si už vybereme kterýkoliv z nich.
Pružinová matrace je rozdělena na ergonomické zóny, taštičkové pružiny v matracích se pohybují nezávisle od sebe, čímž zajišťují dokonalé rozložení hmotnosti. Zařadit do skupin je můžeme na základě počtu pružin na jeden metr čtvereční.
Matrace ze studené pěny patří mezi nejoblíbenější matrace, díky své příznivé ceně. Čím je vyšší hustota matrace, tím zajišťuje delší životnost a lepší stabilitu.
Jak dlouho se doporučuje používat matrace?
Životnost matrací ovlivňuje velmi mnoho faktorů, nicméně můžeme konstatovat, že v průměru je optimální doba používání matrace střední kategorie okolo 8-10 let. Vedle toho se musíme zmínit, že svou funkci zabezpečení skutečného pohodlí poskytují po dobu 6-8 let, proto doporučujeme podle možnosti výměnu již v rámci tohoto časového intervalu.
Jak dlouho trvá, dokud si zvykneme na novou matraci?
V průměru stačí 2-3 dny na to, abychom si naše tělo zvyklo na změny, avšak u citlivějších lidí může tato doba trvat i 1-2 týdny.
Několik naši zákazníků se po první noci stěžovalo na to, že spí ještě méně pohodlně jako na své staré matraci. Toto je možné z toho důvodu, protože naše svalstvo, naše tělo si už zvyklo na určitou polohu ležení při spánku, a když ležíme na matraci, která poskytuje maximální oporu v každém bodě, bude to pro nás najednou neobvyklé.
Dobrou zprávou však je, že na dobrou kvalitu si dokážeme velmi rychle zvyknout, proto si i naše tělo zvykne na novou matraci během několika dnů.
Hraje roli tělesná hmotnost při výběru matrace?
Ano, hraje.
Do matrace správné tvrdosti si člověk lehne, pokud je matrace příliš tvrdá, člověk si na matraci lehne, a pokud je matrace příliš měkká, člověk se do matrace vnoří. Míra tvrdosti matrace bude ovlivněna naší tělesnou hmotností. Čím je tělesná hmotnost vyšší, tím tvrdší matraci budeme potřebovat na to, abychom zabránili přílišnému vnoření se do matrace. A naopak, čím jsme lehčí, tím bude důležitější, aby nám matrace svou jemností zajistila dostatečné pohodlí a komfort.
Životnost matrace
Životnost matrace bude úzce spjata s výškou matrace, strukturou materiálu, kvalitou materiálu a tělesnou hmotností uživatele. Čím slabší materiál se použije při výrobě matrace, čím je nižší výška jádra matrace, tím bude její životnost nižší, proto v případě mimořádně levných a nekvalitních výrobků, při tělesné hmotnosti, která výrazně přesahuje 60-70 kg se matrace může zcela zničit i za 1-2 roky. Právě proto se vyplatí vybrat si při koupi matrace, samozřejmě s přihlédnutím na naše finanční možnosti, takovou, která nejvíce vyhovuje naší postavě, váze a má tu správnou výšku.
Tvrdost matrace
Tvrdost matrace bude velmi důležitá. S ohledem na to, že disponujeme rozdílnou postavou a rozdílnou tělesnou hmotností, tvrdost matrace se mění od člověka k člověku! Čili neexistují jednotné údaje na to, kdy je určitá matrace tvrdá, kdy polotvrdá! Správná tvrdost matrace by pak měla poskytnout přiměřenou oporu a zároveň musí zabránit tomu, aby se naše tělo příliš vnořilo do matrace, avšak musí zabezpečit v potřebné míře kopírování tvaru.
Výška matrace
Názory profesionálů na výšku matrace se většinou různí. Avšak obecně můžeme konstatovat, že v případě fixní opěry (rošt) můžeme použít všechny bonelové matrace a taštičkové matrace, jakož i všechny ostatní pěnové matrace s výškou přesahující 20 cm. V případě pěnových matrací s výškou nižší než 20 cm, budou vhodné na postele s roštem pouze matrace z tvrdé pěny. Pro postele vybavené pružným roštem doporučujeme používat výhradně měkké pěnové matrace, resp. takové matrace, které jsou dostatečně ohýbatelné na to, aby dokázali přesně kopírovat formu funkčních roštů (zvedání nohou, hlavy, motorové postele). Je důležité poznamenat, že výška matrace bude zároveň znamenat i prostor, který máme k dispozici, který musí být vhodný a dostatečný na to, aby matrace tělo přijala, aby dokázala přesně kopírovat kontury, obrysy těla.
Jakým způsobem můžeme matrace vyčistit?
Pokud je potah matrace snímatelný, odstraňte jej pomocí zipu a pozorně si přečtěte pokyny na čištění uvedené na všitým štítku. Pokud štítek obsahuje symbol pro „lze prát v pračce“, potah můžeme jednoduše vyprat v pračce- nezapomeňte před tím zkontrolovat doporučenou teplotu praní.
V případě, že matrace nemá snímatelný potah, doporučujeme v každém případě používat chránič matrace, protože jeho čištění nevyžaduje žádné speciální technologie, jednoduše se vypere v pračce. Díky němu dokážeme naši matraci ochránit před nejrůznějšími nečistotami.